Zakup samochodu to duża inwestycja, z czego świetnie zdają sobie sprawę również złodzieje żerujący na cudzym majątku i węszący swój zysk w upłynnieniu skradzionych „fantów”. Na szczęście ryzyko utraty mienia o dużej wartości można zminimalizować i to nie tylko poprzez wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, ale również za sprawą montażu systemu alarmowego. Alarmy samochodowe lub, jak kto woli, autoalarmy spełniają kilka funkcji, wśród których należy wymienić: nadzorowanie zamykania i otwierania drzwi, pokrywy bagażnika oraz silnika, odcinanie dopływu prądu do zapłonu czy zabezpieczenie kabiny samochodu, w której montuje się czujniki ruchu.
Samochodowa instalacja alarmowa składa się z wielu elementów podstawowych i dodatkowych. Jej częścią jest pilot, za pośrednictwem którego m.in.
otwieramy i zamykamy centralny zamek, a także uzbrajamy alarm – w tym celu wystarczy nacisnąć jeden guzik. Kluczowe znaczenie ma również centralka alarmowa, która odpowiada za właściwe funkcjonowanie całego autoalarmu. Niezbędna jest także syrena alarmowa, emitująca bardzo głośne dźwięki odstraszające złodzieja i informujące właściciela oraz całe otoczenie o próbie włamania do jego samochodu.
Czujnik ruchu wewnątrz pojazdu, czyli kolejny istotny element, zabezpiecza samochód przed niepożądanym odholowaniem lub podniesieniem. Ważne i przydatne zabezpieczenie to także immobiliser, tzn. klucz kodowy lub transporter umiejscowiony w pilocie, który stanowi ochronę na wypadek wystąpienia prób uruchomienia pojazdu.