Gdzie montować monitoring?

Posted on Posted inMonitoring

kamera monitoring

Obecność kamer przemysłowych pozwala na rejestrowanie obrazu – nagrania mogą okazać się wyjątkowo zasobnym źródłem informacji, pozwalając na przykład na zidentyfikowanie sprawcy kradzieży i schwytanie go. Jak jednak należy zamontować monitoring, aby możliwie najlepiej spełniał on swoje funkcje? Kamery powinno się umieszczać w trudno dostępnych miejscach, co przeszkadza nie tylko w ich zauważeniu, ale również w podjęciu skutecznej próby unieszkodliwienia sprzętu rejestrującego.

Jeśli chodzi o widoczność, w przypadku nowoczesnego sprzętu można regulować zakres i kąty nachylenia, w ramach których prowadzona jest obserwacja. Podobne cechy sprawiają, że kamerę da się zamontować nie tylko na ścianie, ale również na suficie albo na łączeniach – wysoko w kątach pomieszczeń.

Należy montować monitoring w taki sposób, kamera nie patrzyła z ciemnego miejsca na jasne, jak okno czy drzwi klatki schodowej, ponieważ w takim układzie wszystkie sylwetki ludzkie na nagraniu będą przypominać czarne plamy, których zidentyfikowanie jest po prostu niewykonalne. Monitoring najbezpieczniej ze względu na jakość przyszłych nagrań jest montować przy źródle światła, nie zaś po przeciwnej stronie.

Istnieją co prawda systemy wspomagające, które rozjaśniają nienaturalnie zaciemnione miejsca (chodzi m.in.

o WDR, ATR, DWDR), jednak dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że nie są one niezawodne. Warto zainwestować w dobry sprzęt i zamontować go zgodnie z zaleceniami, jeśli zależy nam na uzyskaniu prawdziwie zadowalających efektów.