Bezpieczeństwo w Internecie

dahua cctv

Internet to współcześnie największe i najważniejsze medium, które daje ogromne możliwości, jednak jednocześnie korzystanie z niego niesie ze sobą duże zagrożenie. Nie warto jednak wpadać w paranoję w obawie przed inwigilacją. Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci, unikając zagrożeń związanych z wyciekaniem danych? Pierwsza i całkowicie podstawowa zasada dotyczy unikania zapisywania haseł w widocznym miejscu.

Kodu PIN do karty płatniczej nigdy nie nosimy przy owej karcie – analogicznie powinniśmy unikać przechowywania w komputerze haseł dostępu do poczty elektronicznej, a tym bardziej do konta bankowego. W tym drugim przypadku samo wejście to stosunkowo niewiele, ponieważ należy dysponować narzędziem autoryzacji, chcąc wykonać jakąkolwiek transakcję, jednak lepiej dmuchać na zimne. Jeśli o hasłach mowa, warto postawić w tym zakresie na różnorodność.

Logowanie się przy pomocy tego samego klucza w różnych miejscach to wręcz prezent dla ewentualnych złodziei danych. Ogromne znaczenie ma również unikanie logowania się w miejscach publicznych – chodzi tutaj nie tylko o pocztę elektroniczną czy konto w banku, ale również o portale społecznościowe. Jeśli chcemy zapobiec wyciekowi ważnych dla nas danych, logujmy się wyłącznie za pośrednictwem własnego komputera lub urządzeń mobilnych – tym bardziej w odniesieniu do stron, które później automatycznie wprowadzają login i hasło w odpowiednie rubryki.

Bezpieczeństwu w omawianym zakresie nie sprzyjają również działania takie jak korzystanie z publicznych sieci WiFi czy pobieranie plików z podejrzanych źródeł.