Alarmy – abc

Posted on Posted inAlarmy

Nawet bardzo proste urządzenia alarmowe pozwalają nam spać spokojniej – bez strachu o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, a także o stan posiadania.

Co warto wiedzieć o systemach alarmowych, zanim zdecydujemy się na montaż? W jaki sposób wybrać taki, który najlepiej spełni pokładane w nim oczekiwania? Na system alarmowy składa się wiele urządzeń – najważniejszym spośród nich jest jednak centrala alarmowa.

To właśnie ona decyduje o komforcie użytkowania całej instalacji, o sposobie zarządzania poszczególnymi funkcjami, a także o możliwości ewentualnej rozbudowy i modernizacji.

Istotna kwestia to także komunikacja z centralą – chodzi konkretnie o to, czy dany sprzęt działa bezprzewodowo, czy niekoniecznie.

Dość pokaźne grono użytkowników jest zdania, że najlepszy wybór to komunikacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety systemów przewodowych i bezprzewodowych.

Ważnym elementem systemu alarmowego jest czujnik, który reaguje na ruch, dym itp.

, a po wychwyceniu zagrożenia emituje z siebie sygnały dźwiękowe i świetlne, by następnie wysłać informację o wystąpieniu niepożądanej sytuacji do aparatury znajdującej się na przykład w siedzibie agencji ochrony.

Ze względu na komfort obsługi systemu musi pojawić się w nim manipulator, czyli urządzenie montowane w pobliżu głównego wejścia, służące do uzbrajania i rozbrajania alarmu, do czego niezbędna jest znajomość kodu.

Warto wspomnieć również o dialerze telefonicznym, który powiadamia agencję ochrony lub właściciela obiektu o wystąpieniu sytuacji alarmowej lub o uszkodzeniu systemu.